Local Committee Members

Becoming a Parent Member of the Local Committee

As vacancies arise, all parents and carers will be informed via text, email or letter.

If you are a parent or carer of a student registered at Royal Liberty School, then you are eligible to stand for election and we hope that you may be interested in putting yourself forward.

If you are interested, it may be helpful for you to know what is involved. The commitment to the role would involve you attending meetings and undertaking training. The Local Committee meets 3 times a term. All the meetings take place on a weekday evening. Training is freely available through the Local Authority and on occasions, whole governor training takes place on site.

Parents are elected for a four-year term.

Trust

Mr M Smith (Chair) Term of Office: 27-Mar-21 27-Mar-25

Ms J Farrow (Vice Chair) Term of Office: 10-Dec-20 09-Dec-24

Co-Opted

Mr G Humphrey Term of office: 10-Dec-20 11-Dec-24

Headteacher

Mrs A Saunders Headteacher

Parent

Mrs T Jelliss Term of Office: 10-Dec-20 09-Dec-24

Mr B Johnson Term of office: 16-May-18 15-May-22

Ms J Higgins Term of office: 25-May-21 25-May-24

Mr D Bower Term of office: 25-May-21 25-May-24

Staff

Mr C Evason Term of office: 18-May-18 17-May-22

Vacancy

Observers

Mr J Benstead (AHT) Term of Office: 4 Sept 2021 - 4 Sept 2023

Mr L Raftery (DHT) Term of Office: 4 Sept 2019 - 20 July 2022